Старий єврейський цвинтар (Устя-Зелене)

  у розділі Життєпис 

Ще позаминулого тижня, під час велосипедної прогулянки з Андрійком ми проїжджали біля старого єврейського кладовища, на околицях села Устя-Зелене (пол. - Uście Zielone, іврит - אושצייה זיילונה), Тернопільської області (звідки моя дружина). Але я був без фотоапарата. Минуло ж тижня, ми знову були в селі і спеціально поїхали на цвинтар, щоб зробити фотографії.

На жаль, я не взнав детальної історії цвинтара. Інтернет теж надав дуже мало інформації. У 1880 році в селі (власне, тоді - містечку, що навіть було наділене Магдебурським правом) проживало 823 євреї.

Цвинтар старий, але арабських цифр, які допомогли б встановити точні дати, немає - всюди лише іврит. Кладовище здалось мені дуже цікавим - кам'яні плити, написи на незрозумілій мові, дивні знаки та малюнки.

Устя Зелене

Джерело: Старий єврейський цвинтар (Устя-Зелене)

Власне, правильніше буде називати це місце залишками кладовища. Воно густо заросле луговими травами та молодими деревами. Надгробки похилені, або звалені повністю. Більшості надгробних плит просто немає - кажуть що деякі місцеві жителі використовували їх для будівництва стін та фундаментів будинків (!!!).

Кладовище не є забутим повністю, про що свідчить плита, встановлена порівняно недавно, в пам'ять про жертв фашизму, але все інше страшенно занедбане.

В селі, поряд з церквою, цікавий костел XVI-XVII ст., який використовувався, за Союзу, як склад зернових (мої фото, сподіваюсь, будуть пізніше).


Коментарі