Кіно про війну

Вибачте, я не зміг придумати гарної назви для цього допису. Буде йтися про "голівудські" фільми, події в яких розгортаються під час війни, в основному 2-ї світової. Якщо Вам подобається ця тематика — пробіжіться по заголовках, можливо знайдете щось цікаве для себе.

Якось так сталось що протягом короткого часу мені на очі потрапили декілька цікавих фільмів і усі про війну. Я люблю таке кіно.

Ще з дитинства, коли по телебаченню, серед тих нечастих художніх фільмів які тоді можна було зустріти в травнево-червневому "ефірі" починали переважати воєнні, я старався не пропускати жодного. Зараз, на жаль, не часто можна натрапити на якісне "вітчизняне" кіно про війну, тому я хочу згадати про цікаву "голівдуську" продукцію, віддак події розгортаються не на східному фронті.

Я не пробую широко розкрити тему війни в кіно, чи взагалі її розкрити, чи дати оцінку фільму, чи подати інформацію хронографічно — просто хочу згадати декілька фільмів що подивився за недавній час, або ті, які дуже запам’ятались. Якщо Ви шукатимете глибоко аналізу — то марно. Це просто невеличкий перелік.

«Прапори наших батьків» (2006) та «Листи з Іводзіми» (2006)

«Flags of Our Fathers», «Letters From Iwo Jima»

Ці два фільми мусять подаватись разом. Сподіваюсь не відкрию великої таємниці, якщо розкажу що це фільми-близнюки, про одні і ті ж події.

Проте близнюки — різної національності і... вороги.

Богом забутий шматок вулканічної суші, що, тим не менше, мав стратегічне значення, став ареною найзапекліших боїв, які стали єдиною операцією Японської імперії в якій загальні втрати військ США перевищили японські. Кількість загиблих і поранених солдат армії США, лише за перші три дні операції, була найбільшою за всю історію країни.

Фільми знято одним режисером — Кліном Іствудом, продюсер — Іствуд та Спілберг. І сюжет обидвох закручено навколо однієї події — битва за острів Іводзіма, в Тихому океані, який знаходиться під котролем Японії.

Але вони водночас настільки різні, що навіть вражає, як вдалося зняти кожен з них так по-іншому.

В «Прапори наших батьків» головними героями є американські солдати, що приймають участь у штурмі острова і волею-неволею стають вибраними національними героями, яких покликано допомагати збирати гроші на армію США.

«Прапори наших батьків»

В «Листи з Іводзіми» розповідається про японців, які спочатку декілька місяців готуються до оборони острова, а потім запекло боряться аж до смерті — чи то від ворога чи від благородного самогубства, як і личить самураєві.

«Листи з Іводзіми»

І хоч головною темою є війна, режисер змішує нас переживати за долі головних героїв, які в кожного свої. Хтось випадково постає на шпальтах усіх американських газет, а хтось встигає лише залишити по собі лише короткий лист додому, який знайдуть лише через десятки років.

Я не відразу зрозумів що ці фільми пов’язані. І був дуже вражений коли деякі сцени з обидвох фільмів були на диво чимось схожими. І аж згодом, під час перегляду, я зрозумів що те та ж сцена, але з різних сторін фронту! Але зроблена майстерно — не просто дубльовані кадри, але з різних точок зору, а ланцюжки різних подій, що після перегляду обидвох стрічок вилаштовуються у логічну послідовність.

Іводзіма

Один фільм, звичайно, англійською. Інший — японською. Дуже цікаво дивитись "японську" версію в оригіналі, з субтитрами. Різниця культур додає ще більшого контрасту між стрічками.

Однозначно рекомендовано до перегляду, якщо така тематика — "Ваша".

«Тихоокеанський фронт» (2010)

«The Pacific»

"Чудовий серіал для всієї сім’ї", хотілося б сказати. Тільки це не для усієї сім’ї, і серіалом назвати важко. Продюсери: Стівен Спілберг, Том Генкс та іші. Питання є? Тепер питань нема.

Це серія з десяти, фільмів (~60 хв. кожен) які не підпадають під загальний штамп "серіал".

Триває наступ армії США на війська Японії, що не віддають без бою жоден острівець.

Американські солдати не знають що на них чекає і хто такі японці. Вони знають лише що це безжалісний, оскаженілий від мрій про світовий імперіалізм ворог. І якщо його не зупинити, то завтра "косокі" (або як їх кличуть янкі — "Джапс") будуть на задньому подвір’ї його будинку в рідному Кентукі.

«Тихоокеанський фронт»

Ворог і справді незвичайний — сотні японців кидаються з мечами та штиками на кулеметні лінії а між горами тіл загиблих чатують відчайдушні камікадзе з гранатами в руках.

Проте, постійна напруженість, важкий клімат та інстинкт самозбереження змішує самих нападників перетворюватись на лише напівлюдських істот. Коли смерть усюди навколо, а те що ти живий — лише чиста випадковість, смерть — питання часу, єдиний вихід — вбивати усе що рухається, щоб прожити ще трохи.

Запам’яталась фраза одного з героїв, коли на один з островів прибула партія новачків: "Я ні з ким з новеньких не знайомлюсь — все одно завтра помруть. Так легше...".

«Тихоокеанський фронт»

Попри намагання показати війну жорстокою і безглуздою, якою вона і є насправді, ми з великим захопленням можемо спостерігати і за життям головних героїв. Це декілька сюжетних ліній про різних людей, яких колись, навіть ненадовго,  доля звела в одному місці і так само розводить.

Не перестаю дивуватись контрастові між американською армією: добре озброєні, часто без харчів але обов’язково з сигаретами, якщо без госпіталів то обов’язково з морфієм та антисептиками, в жаху війни, але по суворому графіку, та радянською армією: вічноголодні, застрашені люди, з загонами "НКВС" з тилу. Якщо в когось облік втрат вівся одиницями — за кожну людину, а десь жертвувалось цілими батальйонами...

Усі 10 серій передивився на одному дусі і шкодував лише що їх так мало.

Виявляється, це вже не перший подібний витвір цієї команди продюсерів та режисерів. Раніше вони вже відзначились, ще у 2001. по це — наступне.

«Брати по зброї» (2001)

«Band of Brothers»

Мінісерїї про воєнні дії в Європі. Продюсовано тим самим Спілбергом та Генксом. Дивно що я раніше не чув про ці фільми, хоч вийшли вони ще дев’ять років тому.

Рота американської армії після тренувань в себе в країні, відкриває для себе війну висадкою у Нормандії. Рота у складі першого в американській армії парашутно-десантного полку — нового типу формувань для військової історії.

Події ґрунтуються на реальних подіях. Спілберг та Генкс взялися за цю справу заприятелювавши ще на зйомках "Врятувати рядового Раяна".

Так само як і попередні — добротні серії фільмів, проте цього разу про війну союзників з фашистами.

«Брати по зброї»

Сюжет не такий напружений як у "Тихоокеанському фронті", але і йому не бракує ані ефектів, ані динаміки, ані переживань за героїв. Головні герої чудово вписуються у фільм і під кінець здається що ти сам знав їх усе життя. А можливо це лише тому що усі 10 серій теж було переглянуто за лічені дні.

Дуже цікаво переглянути окремі мінісерії про зйомку серіалу. Усіх акторів активно муштрували у військових умовах, перед початком зйомок. Екстра-матеріали побудовано у вигляді коментарів-відеощоденників самих акторів.

Найцікавіше, що я впізнав цілих декілька сюжетів, які вже десь зустрічав до того. Згодом зрозумів що це майже точно схоже на цілі рівні відомої гри на воєнну тематику «Medal of Honor». Включно з планом вулиць та виглядом будинків! ;)

«Безславні виродки» (2009)

«Inglourious Basterds»

Про нього писали всі, віддак усім відомий.

Режисер — Квентін Тарантіно. А ще й з плеядою зірок в головних ролях фільм не міг вийти непомічений.

Кіно цікаве, емоційний, але, деколи, секретного інградієнту "Голівуд" додано надто багато, через що фільм "віддає" нудним запашком. але якщо розглядати його "частинами", а не загалом то гра акторів не може не подобатись.

А ось і мій улюблений антигерой цього фільму:

«Безславні виродки»

«Врятувати рядового Раяна» (1998)

«Saving Private Ryan»

Режисер Стівен Спілберг, в головній ролі Том Генкс.

Цей фільм, мабуть, бачили усі. Якщо з якогось дива Ви його пропустили — негайно надолужуйте.

Це вибухова суміш історії, драми та війни. Сам цей стиль режисери продовжують у серіалах, описаних вище. Кіно не набридає навіть після стількох років.

«Врятувати рядового Раяна»

Можна згадувати ще багато подібних відомих картин, про воєнний час (як, наприклад, "Список Шиндлера", "Піаніст"), але це вже більше драма на тлі війни, ніж сама війна. Вибачте за таку прагматичну характеристику. Вони цікаві по-своєму.

Я хотів написати ще про якісь фільми, але вже й забув про які. :) Ще був якийсь, з недавніх, який не сподобався (про збитого французького льотчика). Ще хотілось згадати про інші війни, наприклад оскароносний "Повелитель бурі", який мені майже не сподобався, але це вже хіба окремо.

На разі все. Для протоколу: прошу не сприймати мою зацікавленість війною як щось паталогічне — я проти смерті, але мене завжди цікавила військова техніка, як більшість хлопчаків, які не перестають бути ними навіть дорослими.

Якщо Ви "впіймали" тему і можете запропонувати щось подібне до перегляду — буду вдячний.

Прапори наших батьків


Коментарі