Інтелектуальний зарядний пристрій для "пальчикових" акумуляторів

  у розділі Технічні теми 

акумулятори

Ще з часів дефіцитного дитинства, коли електричні іграшки треба було штовхати руками і казати "брррррр... вззззз...", бо до них ніколи не було батарейок, мені подобалася ідея акумуляторів. Така собі вічна батарейка — завжди під рукою.

Вже у 90-х, коли "пальчикові" акумулятори з’явилися у продажі, до них було особливе ставлення. Студентами1, ми робили саморобні зарядні пристрої, зі стабілізаторами струму (корпус від іграшки, зверху — амперметр від бобінного магнітофону «Маяк» а блок живлення від програмованого калькулятора «МК-61»).

Але ідеалу так і не досягали. Вчасне припинення зарядки акумулятора було складною задачею для аналогових електричних схем. Так само як і заряджання акумулятора, який розряджено не повністю. Від такої зарядки та перезаряджання акумулятор втрачає ємність, демонструючи т. зв. "ефект пам’яті"2.

Хто хоч трохи цікавився особливостями нікелевих акумуляторів має знати що:

 • Заряджати бажано розряджену батарею
 • Заряджати потрібно таким струмом, який дорівнює 10% від ємності батареї3. "Швидкі" зарядки роблять це значно більшим струмом, чим пришвидшують час зарядки, але зменшують її ресурс.
 • Навіть без використання батарея втрачає заряд і з часом "сідає" (саморозрядження).
 • Нікелеві батареї мають "ефект пам’яті".

Зараз я маю декілька акумуляторів, які використовуються достатньо рідко. Наприклад від фотоспалаху. З прикрістю помітив що навіть після повної зарядки вони стали працювати зовсім недовго, хоч користуюся ними мало. Ну, в тому то і проблема, що заряджаються рідко, розряджаються довго.

Пошуки в інтернеті виявили що в продажі існують сучасні, т.зв. інтелектуальні зарядні пристрої. Які достатньо подешевшали останнім часом.

Я чув багато відгуків про один з них, тому швиденько, поки не передумав, придбав La Crosse BC-7004 (~290 грн).

La Crosse BC-700

Не буду зупинятися на деталях цього пристрою. Працює нормально, добротний корпус, надійні клеми, має все що треба. Звичайний побутовий зарядний пристрій, але з розумним керуванням. Зверну увагу на режими його роботи, щоб стало зрозумілішим чим такі зарядки кращі від "звичайних".

З цікавих опцій, BC-700 має:

 • Ni-X батареї, розміру AA, AAA.
 • 4 спеціальні режими роботи (про них — нижче).
 • Незалежні канали заряджання (кожен зі своїми параметрами).
 • Встановлення струму зарядки (200, 500, 700 мА).
 • Захист від перегрівання, короткого замикання тощо.
 • Інформаційний дисплей для кожного батарейного відділення з індикацією:
  • Режиму роботи
  • Струму зарядки / розрядки
  • Напруги елемента
  • Часу роботи
  • Готовності

La Crosse BC-700

Час заряджання

Таблиця з орієнтовним часом заряджання:

Тип акумулятора Ємність Струм (мА) Час зарядж.
AA 2700мАг 700 ~3 г 45 хв
500 ~5 г
200 ~13 г
AAA 1000мАг 700 ~1 г
500 ~1 г 25 хв
200 ~3 г 30 хв

Режими роботи

Заряджання

Класичне заряджання акумулятора. Припиняється після насичення батареї. Після заряджання постійно подається невеличкий струм (5% ?), для компенсації саморозрядження.

заряджання

Заряджання з попереднім розряджанням

Для уникнення "ефекту пам’яті". Перед початком заряджання пристрій, спочатку, розряджає батарею.

заряджання з попереднім розряджанням

Заряджання з тестуванням ємності

Пристрій спочатку повністю заряджає батарею. Потім — розряджає її, вимірюючи "віддачу", тобто скільки реально струму може віддати заряджений акумулятор. Потім — процес заряджання.

На дисплеї відобразиться виміряна ємність. Ось тут виникають сюрпризи з батареєю 2700 мАг, яка насправді акумулює лише 1200.

заряджання з тестуванням ємності

Режим відновлення ємності

Старі акумулятори, батареї що рідко використовуються — сильно втрачають ємність. Відновити її, часто, може процес "розгойдування" — багаторазове розряджання з наступним заряджанням.

Пристрій сам побачить коли ємність батареї більше перестане зростати5. Це означає що акумулятор розгойдано/відновлено по-максимуму.

режим відновлення ємності

Звичайно, усі ці режими тестування, відновлення, можуть вимагати багато часу (в залежності від обраного струму). Але відновлена пара батарейок, яку хотіли викидати, та контроль над їх станом цього варті! ;)

Увага! Мені було цікаво розповісти що пристрої з такими можливостями існують. Я не знаю чи потрібна і чи підходить саме ця модель Вам. ;)


 1. Я вчився на фізичному факультеті. :) 

 2. "Ефект пам’яті" — коли попередній заряд було використана не повністю то наново акумульована ємність може використовувати не весь доступний резерв батареї ("Wikipedia"). Йдеться про NiMH, NiCd акумулятори. Наприклад літієві такими хворобами не страждають. 

 3. Не для всіх батарей застосовується "правило 10%". Деякі, з малим саморозряджанням, треба "закачувати" швидко, великими струмами. 

 4. Інші назви пристрою — TechnoLine BC-700, AlphaPower. В залежності від регіону. 

 5. Кількість циклів розрядки/зарядки обмежено до макс. 15. 


Коментарі