Реанімація USB-флешки (Transcend JF V85)

  у розділі Технічні теми 

Transcend JF V85

Сталося так, що моя багатостраждальна флешка покупалася у пральній машинці. Після цього, вона перестала подавати ознаки життя.

Я спробував промити її нутрощі у пляшечці зі спиртом. Це дало результат — після підключення до USB флешка почала моргати і "бачитися" системою. :) Навіть було видно файли і їх можна було читати. Але ні видалити файли ні сформатувати флешку система не давала.

Чисто для цікавості вирішив почитати чи є в таких випадках шанси на відновлення флешки. І виявилося є! ;)

Якщо електрична схема не пошкоджена і сама пам’ять для зберігання інформації не вийшла з ладу, то більшість проблем з помилками запису чи навіть розпізнаванням флешки в системі пов’язані з контролером — мікросхемою яка є посередником між USB та пам’ятю накопичувача.

Часто, в контролерах просто псується програма (прошивка), яка задає алгоритм роботи флешки. У більшості випадків контролер можна перепрограмувати.

Для цього треба знати модель контролера (характеризується маркуванням, а також "серійними номерами" виробника: VID і PID). Їх можна дізнатися:

  • з назви флешки (тип контролера)
  • спеціальними програмами, або стандартними засобами системи (VID/PID)
  • розібравши флешку і прочитавши на корпусі мікросхеми контролера (тип контролера)

Натрапив на чудовий сайт flashboot.ru, де зібрано багато статей на цю тематику і купа програм для діагностики та відновлення флеш-накопичувачів.

Особливої уваги заслуговує розділ для пошуку програм для прошивки за моделюю флешки, назвою контролера чи відомими VID/PID.

Для моєї флешки, Transcend JF V85 (8 ГБ), використовується котролер AU6980 (прочитав на мікросхемі). Це підтверджувалося і параметрами VID/PID: 058F/6387, які було видно у властивостях USB-пристрою в системі.

Transcend JF V85 controller

Як показала практика, навіть під один і той самий контролер треба пробувати різні версії запропонованих програм. Не всі версії працюють однаково коректно. Тому треба набратися терпіння.

Мені особисто допомогла програма для низькорівневого форматування Alcor Transcend JetFlash OnLineRecovery. Вона офіційна, але хитра, не працює без інтернету.

Після завершення процедури флешка запрацювала абсолютно нормально, як і раніше! :)

Ньюанси

1

Ще раз нагадую, що треба пробувати різні версії програм для потрібного контролера. Читайте коментарі на сторінці завантажень — люди описують для яких флешок і за яких умов допомогла програма.

2

Іноді флешка не піддається виправленню якщо не перевести контролер у спеціальний режим (скидання, програмування). Для кожного контролера це робиться трошки по-іншому. Для AU6980 потрібно було, перед включенням в USB-порт закоротити 29 і 30 ніжки мікросхеми контролера.

Transcend JF V85 recovery

Такий метод, деколи, пробуджує до життя накопичувачі на які система навіть не реагувала раніше.

3

Деякі програми не працюють коректно не те що під Windows 7, а навіть під Windows XP SP3. Та ж сама Alcor Transcend JetFlash OnLineRecovery запрацювала в мене нормально лише під Windows XP SP2 (спеціально завантажувався з Live CD з XP SP2).

Якщо вибрана програма флешки не бачить — пробуйте іншу версію програми. Але якщо програма бачить флешку нормально, проте зробити свою справу не може — пробуйте запускати її на XP SP2 (Live CD стане в нагоді).


Коментарі