Маленькі секрети маленьких ножів

Wenger SAK

Є інструменти які приваблюють своєю естетичністю. А деякі просто приємно мати, навіть якщо вони не завжди потрібні.

Зокрема, ці ознаки гармонійно переплелися у інструментах що в цілому світі стали символами якості, практичності і інженерної краси — «швейцарських ножах»1.

Найпопулярніші з них це швейцарські армійські ножі (в народі «SAK2») які справді випускалися для військових. Спочатку для армії Швейцарії, а потім і для багатьох інших.

А згодом розпочався і комерційний збут. Завдяки функціоналу та якості матеріалів швейцарські ножі набули фанатів по цілому світу. Ніж який у використанні 15-20 років не рідкість. Зіпсувати такий інструмент можна лише спеціально. ;)

Швейцарський ніж навіть входить у стандартне спорядження астронавтів Nasa.

Victorinox EDC

Захопившись цією тематикою відкрив для себе багато нового і хочу поділитися з допитливими читачами деякими цікавинками, яких раніше не знав.

Не Victorinox-ом єдиним

Першою, і довший час єдиною, фірмою що виготовляла швейцарські ножі (з 1891 р.) для потреб армії була швейцарська фірма Victorinox. 1908-го уряд Швейцарії залучив до постачання ще одного місцевого виробника — Wenger.

Victorinox і Wenger

Емблеми обидвох виробників схожі на герб Швейцарії.

Дві фірми виготовляли різні моделі ножів. Проте і той і той — швейцарський ніж. Хтось більше любить «Вікси», комусь подобаються «Венгери». Хоча вони дуже схожі.

Проте, питання щодо «в кого краща відкривалка для консерв» (а вони справді різні) розпалюють суперечки не менш палкіші ніж «Nikon проти Canon». ;)

Швейцарські ножі завжди виготовлялися швейцарськими фірмами і як правило у Швейцарії3.

Цікаво, що у 2005 році фірма Victorinox купила свого конкурента Wenger. Проте це було конструктивне поглинання і Wenger й надалі проектують і випускають свої конструкції ножів.

Ба навіть з’явилися гібриди двох різновидів швейцарців:

Victorinox Delemont RangerGrip 61 0.9553.МC

Я переважно зустрічався з Victorinox, тому більше буду говорити про них.

Приємні дрібнички

Кожна модель ножа має певний набір інструментів. Дехто має декілька маленьких ножів, дехто купує «все в одному». Але є корисні "інструменти" якими можна збагатити свого старого друга.

Міні-викрутка

Часом її називають викрутка для окулярів, бо її розмір підходить для ремонту оправ і дужок. Продається окремо (~ 1,5 $, код виробу A3643). Підходить для більшості ножів.

Міні-викрутка Victorinox

Куди її запхати вже здогадались? Дуже просто:

Міні-викрутка Victorinox

Місця не займає, їсти не просить.

Булавка

Булавка Victorinox

Підходить не для всіх моделей, точніше не для всіх корпусів (накладок). Відкрийте свердлик і загляньте в торець накладки, чи є дірочка у вашій:

Булавка в накладці

Вартує 0,5 $ (код A3645). Або попросіть у мами чи дружини. :) Чи в магазині де продають сорочки. Правда оригінальна булавка Victorinox трохи більша за "побутову".

Можна знайти красиву, з кулястою голівкою під колір ножа. ;)

Зняття ізоляції

Пише інструкція: «Інструмент для зняття ізоляції». З ходу і не здогадаєшся. А це про виріз на відкривалці.

Відкривалка Victorinox

Щоб легше різалося дехто загострює його ось так:

Зняття ізоляції на Victorinox

Берегти як зіницю ока

Найгірше що може статися з вашим Віксом — випадково загубити його під час носіння. Очевидні варіанти запобігти цьому — різного роду чохли.

Чохол Victorinox

Не завжди вигідні для маленьких ножів, бо їх зручніше носити в кишенях штанів (ідеально підходять кишені для запальничок у джинсах), костюмі чи сумочці.

Кільце на кінчику ножа причепили не просто так.

На менших моделях ним причіпаються до ключів. Такі ножі так і називають — "ключники".

На більшеньких ножах за кільце можна вчепити ланцюжок, а ланцюжок, за допомогою зручного карабіна, причепити до одягу чи спорядження.

Ланцюжок Victorinox

Бувають різної довжини і різних типів карабінів.

Існують спеціальні підвіси, що одягаються на ремінь, або зачіпаються за край кишені:

Підвіс на ремінь чи кишеню для Victorinox

Різновид кліпс для кишені:

Кліпса для кишені

Дехто використовує для такого кріплення товсту канцелярську скріпку.

Ще бачив спеціальну пластину з дірочками, яка накручується на свердлик. А вже до неї кріпиться ланцюжок. Ніяк не знайду фото. ;( Мабуть підійде для моделей без кільця (трапляються і такі варіанти).

Можна причепити улюблений ножичок міцною мотузкою. Ідеально підходить паракорд4. Я щодня ношу саме так, навіть без карабіну, просто роблячи петлю навколо ремінних лямок штанів:

Темляк з паракорду для Victorinox

Фактично це різновид темляка.

Темляк

Темляк — ремінь, петля, шнур на кінці ножа. Може виготовлятися зі шкіри, паракордку, звичайної мотузки.

Темляк для Victorinox

Допомагає тримати ніж у руці, запобігає його вислизанню під час користування. З темляком маленький ніж зручніше діставати з кишені чи чохла. Яскравий темляк допомагає знайти ніж серед трави тощо.

Короткий ніж завдяки жорсткому темляку ніби видовжується, збільшуючи площу контакту з долонею.

Темляк для Victorinox

Темляк з петлею не дасть інструменту впасти:

Темляк з петлею

Гострий як бритва

Навіть заводська заточка з легкістю шинкує аркуш паперу. Але з часом клинок тупішає. Сталь ножів Victorinox вважається м’якою, тому її легко загострити. Але робити це треба правильно.

Лезо дуже легко зіпсувати, тому, якщо воно затупилося сильно, або пошкодилося (має зазубрини) — краще довіритися професійним гострильникам інструменту, якщо таких знайдете.

Це окрема тема і своя наука. Просто повірте на слово що правильно загострити лезо в домашніх умовах, навіть маючи потрібні інструменти (абразивні та полірувальні камені), досить важко. А для новачка чи без інструментів (а ля "до сходів") — неможливо.

Якщо ж з лезом поводитися обережно то час від часу достатньо лише підрівняти ріжучий край. Це можна робити або мусатом5 або спеціальними точильнями.

Оригінальна від Victorinox (код моделі 4.3323):

Точильня Victorinox

Основна її особливість це не абразивний брусок а керамічні пластини на кінці, які розташовані під "правильним" кутом 20° (загальний кут ріжучого краю 40°, але прийнято орієнтуватись на половинний кут — від краю до середини леза, 20°).

Точильня Victorinox 4.3323

Пластини вирівнюють край леза та шліфують його, повертаючи гостроту.

Точильня Victorinox

Існують спеціальні точильні зі змінними каменями (вартістю 100+ $) та їх чисельні клони (40+ $):

Apex Pro

Про водяні японські та арканзаські точильні камені вартістю 1000+ $ дуже згадувати не будемо. ;)

Існують штучні керамічні точильні камені. Кераміка є делікатним абразивом і добре підходить до фінішного заточування чи періодичного вирівнювання торця леза. Популярними є точильні з керамічними ствопцями від Lansky (20-30 $):

Точильні стовпці від Lansky

Стовпчики вже орієнтовані під правильним кутом, ваше завдання — тримати ніж строго вертикально і рухати ним зверху-вниз і одночасно до себе-від себе.

Існують і міні-варіанти:

LCKEY

Не маючи можливості і бажання придбати професійні інструменти для заточування можна скористатися народними. ;) При певному тренуванні можна навчитися загострювати ножі на наждачному папері різної грубості (P200-P2000). Або пошукати на барахолках радянські абразивні бруски чи круги з дрібним зерном (10-40 нм, 3-5 $).

Хочу лише звернути увагу що алмазні абразиви погано підходять для фінішного загострювання (леза Victorinox роблять з надійного, але відносно м’якого металу).

Радянське минуле залишило нам у спадок ще один бюджетний матеріал для відновлення гостроти ножів — напівпровідникові діоди у керамічному корпусі, що використовувалися у лампових телевізорах: КЦ-109 та ВТ-18 ціною 5-10 грн за штуку :) :

Керамічний діод ВТ-18

Знавці стверджують що кераміка цих діодів не поступається фірмовим стовпцям від Lansky. Дехто використовує для цієї ж мети керамічні корпуси старих мікросхем, та навіть корпуси комп’ютерних процесорів Pentium перших поколінь. ;)

Змінні накладки

Мало хто знає, що більшість моделей швейцарських ножів мають змінні накладки, які можна придбати окремо і замінити самостійно.

Змінні накладки Victorinox

Крім нового вигляду нові накладки можуть мати дірочку під булавку, якої не було на оригінальних.

Матеріал накладок

Кишенькові Victorinox мають 3 види матеріалу накладок:

  • блискучі, ацетат целюлози (целлідор)
  • матові (матовий нейлон)
  • алюмінієві (серія Allox)

Блискучі і матові накладки Victorinox

Целлідорові гарно виглядають, але дуже легко дряпаються. Проте на них втиснено стильну металеву емблему Victorinox.

Матові стійкі до подряпин, майже не змінюються з часом. Але логотип на них нанесено фарбою, яка згодом стирається. Моделі з матовими накладками мають назву серії «EcoLine».

Окрема лінійка «Alox» випускається у красивих, легких алюмінієвих корпусах. Дорогі. ;(

Victorinox Alox, алюмінієвий корпус

Ніж не іграшка для дітей?..

Для хлопчака́ ніж не іграшка, а предмет мрій і бажань. :) В дитинстві я не мав свого, напевне за це зараз і "розплачуюся". ;)

Victorinox випускає спеціальні моделі без гострого кінчика на лезі — «My First Victorinox» (мій перший Victorinox).

My Fist victorinox — мій перший Victorinox

Періодичний догляд за ножем

Ніж бажано тримати в чистоті. Це запорука безпечного і тривалого користування ним.

В польових умовах, грубий бруд можна вичистити "зубочисткою" з ножа (ви ж не думали що вона справді для зубів, правда? :) ). Пилюку, сік фруктів що потрапляють усередину можна вимити у звичайній теплій воді. Занурте ніж під воду і декілька разів відкрийте-закрийте усі інструменти. Обережно! Мокре лезо може вислизнути з рук і поранити!

Після миття витрусіть з ножа воду, витріть зовні та покладіть сушитися (не треба фенів, сонця і духовок).

Також, час від часу, треба змащувати осі інструментів. Продається спеціальне мастило Victorinox (модель 4.3301). Але підійде і звичайне "для швейних машинок", або навіть синтетичне автомобільне. Головне не маргарин. ;)

Змащування Victorinox

Якщо інструменти перестали чітко фіксуватися в крайніх положеннях і зникло характерне клацання це підказка що ножа час помити і змастити.

Парасолька, яка зовсім не парасолька

Наостанок хочу розповісти про емблему, яка є на деяких лезах. Дехто називає її парасолькою, хоча насправді це арбалет.

Арбалет-парасолька-зонтик Victorinox

З часів повстання проти Габсбургів, на чолі з Вільгельмом Теллем, вправним стрілком з арбалета, ця зброя стала символом Швейцарії.

Такою емблемою позначаються товари асоціації швейцарських виробників «Swiss Label». Вона засвідчує якість товару, а також означає що більшість робіт були виконані безпосередньо у Швейцарії.

Swiss made

Цікаво, що емблема "хрестик з арбалетом" і напис "OFFICIER SUISSE" штампувалися на лезах Victorinox з 1974 по 2005 роки. З 2005: просто "OFFICIER SUISSE" (без арбалета).

Чи означає це перенесення частини виробництва зі Швейцарії — достеменно не відомо.

На лезах старого зразка ще є напис «Victorinox SWITZERLAND STAINLESS ROSTREI» (1968-2005) яке змінилося на сучасніших на «Victorinox SWISS MADE STAINLESS».

Придбані у надійних продавців ножі без арбалету чи з арбалетом є швейцарськими. Фактично, відсутність арбалета лише вказує що ножа випущено після 2005 року.

Чесно кажучи, потримавши хоч раз і житті "швейцарця", ви навряд чи сплутаєте його з китайською підробкою.

Підбір інструментів

Підшукуючи Victorinox з оптимальним набором інструментів "під себе" можна скористатися сторінкою на сайті Victorinox "Tool finder", де відфільтруються моделі з потрібним функціоналом.

Victorinox SwissChamp

Проте на практиці важливими є також і вага і розмір. Моделі умовно можна поділити на рядність, по кількості рядів інструментів. Багатофункціональний чотирьохрядник у лісі може буде оптимальним, тоді як для щоденного носіння (EDC6) ідеальними є дворядні, або навіть "ключники".

Victorinox різних розмірів

Багато людей тішаться тоненькою моделю «SwissCard» з чудовим набором для міського жителя:

Victorinox Swisscard

Різне

Чи відомо вам що Victorinox виготовляють не лише армійські та кишенькові ножі, але й кухонні.

Кухонний набір Victorinox

А також різні відкривалки, ножі для овочів тощо.

Якщо Ви дочитали це до кінця то мабуть маєте багато вільного часу. ;) А можливо це ознаки «синдрому швейцарського ножа», начувайтесь! :)


Фотографії: мої, victorinox.com, wenger.ch, x-gear.com.ua, nazya.com, tacticalstore.se, Flickr (scu09144).


  1. «Швейцарський ніж», тут і далі це «ті самі швейцарські армійські ножі». 

  2. SAK — Swiss Army Knife, швейцарський армійський ніж. 

  3. Ходять чутки що віднедавна частину виробництво ножів перенесли з Швейцарії, чи то в Німеччину чи то ще кудись. 

  4. Паракорд — "парашутний корд", гнучкий нейлоновий трос з гладкою оболонкою і переплетеною серцевиною. 

  5. Мусат — інструмент для зняття задирок з ріжучої кромки кухонних ножів; круглий стержень з поздовжньою насічкою, вигототовлений із твердих вуглецевих сплавів, має ручку для зручності в користуванні. Wikipedia

  6. EDC — «Everyday carry», предмети що носяться з собою щодня. 


Коментарі