Ремонт люмінесцентної (флуоресцентної "економної) лампи

  у розділі Технічні теми 

Розібрана люмінесцентна лампа

Хоч зараз люмінесцентні "економні" лампочки втрачають свою популярність передаючи естафету світлодіодним — їх все ще залишається багато. Термін служби таких лампочок, з практики — 2-3 роки.

Проте, навіть коли лампочка раптово перестала працювати це не підстава негайно її викидати. Більшість з них піддаються ремонту в домашніх умовах.

Потрібно знати, що навіть компактні "економні" лампочки це нащадки довгих циліндричних люмінесцентних ламп і працюють вони за таким самим принципом. Сам процес добре описано тут.

Для роботи лампи потрібні:

  • електрика :)
  • лампа ;)
  • стартер
  • дросель

В сучасному виконанні стартер та дросель замінені т. зв. електронним баластом.

Розбирання корпусу

Як правило, корпуси розділяються досить легко, якщо по периметру акуратно підважити тонкою викруткою.

Корпус лампи

Увага! Пари газів у колбі можуть бути небезпечними для Вашого здоров'я та навколишнього середовища. Їх не можна розбивати, та потрібно утилізувати у спеціальних місцях!

Перевірка запобіжника

Може бути така банальна проблема. В компактних лампах він, як правило, розташований в проводі від плати до цоколя (може бути в ізоляції). Запобіжник має дзвонитися (мати дуже малий опір).

Перевірка колби та спіралей

В лампі може вийти з ладу як сама лампа (колба), так і електронний баласт.

Що циліндрична, що спіральна колба мають по 2 контакти з кожного торця. Ці контакти є закінченням спіралі, що розташована всередині колби. Кожна спіраль повинна мати опір 10-30 Ом. Причому бажано приблизно однаковий з обох сторін.

Колба лампи

Якщо опір безмежний — спіраль перегоріла і не підлягає ремонту. Це могло статися з часом "від старості", через брак під час виготовлення, або через стрибки напруги в електромережі (на які спіраль не розрахована).

Перевірка електронного баласту

Більшість "стандартних" недорогих ламп мають типові електричні схеми, які не містять складних компонентів і можуть бути перевірені за допомогою мультиметра.

Приклад схеми:

Електрична схема люмінесцентної лампи

Більше варіантів схем можна переглянути тут.

Контакти та з'єднання

У великих ламп, або в агресивних середовищах (сире приміщення) бувають і псуються контакти чи рвуться дроти, підгоряють контакти в вимикачах, виламуються доріжки на платі.

Дроселі

Дросель

Продзвонюються. Я так розумію з ладу виходять рідко.

Напівпровідникові елементи

Перевірити усі діоди. Вони мають "дзвонитися" в одному напрямку і бути "закритими" у зворотному.

Увага! Є один елемент (на схемі вище це DIAC), що не повинен продзвонюватися в жодному напрямку — диністор. Якщо він дзвониться в усіх напрямках, то точно вийшов з ладу.

Напівпровідникові діоди

Перевірити транзистори. По маркуванню елемента знайти його характеристики і розпізнати яка ніжка за що відповідає, та продзвонити напівпровідникові переходи. Інколи краще випаяти транзистор, щоб інші компоненти не впливати на результати вимірів.

Транзистор

Конденсатори

Використовується щонайменше один електролітичний конденсатор (циліндрик) і кілька високовольтних (зелені чи "коричневі подушечки"). Як правило, конденсатори "пробиваються" і дають коротке замикання.

Конденсатор

В моєму випадку з ладу вийшов саме конденсатор (стартовий), що встановлено між спіралями. Він був на 3,3 мкФ, 630 В. Я не мав такого, тому з іншої лампи, де вийшла з ладу колба, я випаяв схожий (з такого ж місця схеми), на 2,2 мкФ, 1000 В.

Увага! Обов'язково звертайте увагу на макс. напругу конденсатора і не ставте конденсатори, що розраховані на меншу! Там справді відбуваються стрибки такої високої напруги.

Замість епілогу

Отже, навіть в домашніх умовах цілком реально повернути до життя зіпсовану лампу. Наскільки це рентабельно і цікаво — кожен вирішує собі сам. ;)

Нагадую, що робота з електрикою завжди небезпечна, тому виконувати її можна лише людям з певною підготовкою!

Інші цікаві сайти на цю тематику:


Коментарі